Які існують способи подати на розлучення?

  Чинним законодавством України передбачено декілька можливих варіантів розірвати шлюб. Проте в кожному конкретному випадку потрібно визначити, який із них буде доцільно застосувати. Для кращого розуміння таких варіантів, ми вирішили про них розказати в даній статті.

  Ітак, можливі наступні способи подати на розлучення:

  Розлучення через органи реєстрації актів цивільного стану (далі – РАЦС). Розлучення через органи реєстрації актів цивільного стану можливе лише у тому випадку коли кожен з подружжя на це погоджується. Що це означає? Це означає, що Ви на добровільних засадах погодились розірвати шлюб. Кожен з вас не проти піти до органів РАЦС та написати заяву про розірвання шлюбу.

  Яка процедура розірвання шлюбу в такому випадку? І чоловік і дружина разом звертаються до органів РАЦС, там отримують бланки заяви про розірвання шлюбу, заповнюють ці бланки (кожен від свого імені) та через 1 місяць після подачі даних заяв з’являються до РАЦС для розірвання шлюбу.

  Які проблеми можуть виникнути на практиці? Заява про розірвання шлюбу повинна подаватись кожним із подружжя. В той же час, виникають випадки, коли один із подружжя перебуває за кордоном, проживає в іншому місті, не може подати заяву особисто, тощо. В такому випадку, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя (тобто,якщо чоловік не може прибути до органу РАЦС – дружина може подати таку заяву від нього). Це можливо лише в тому випадку, коли така заява належним чином посвідчена, а також у другого з подружжя є нотаріально посвідчена довіреність на представництво інтересів іншого з подружжя.

  Крім цього, хочемо звернути увагу на те, що в даному випадку Сімейний кодекс не містить статті , котра б вказувала на можливість подання такої заяви іншими представниками (юристом, адвокатом, будь – яким іншим представником). Лише один із подружжя. Проте, тут потрібно в кожній конкретній ситуації говорити з працівниками органів РАЦC. Можливі випадки, коли орган РАЦС дозволить подати заяву і іншим представником. В той же час, через 1 місяць після подачі заяви, тобто вже під час розірвання шлюбу – присутність подружжя (і чоловіка і дружини) є обов’язковою.

  Тобто, якщо при подачі заяви про розірвання шлюбу, ще можна діяти через представника, то вже під час самого розірвання шлюбу – це неможливо. В тому ж випадку, якщо подружжя погоджується на добровільне розірвання шлюбу, в них немає спільних неповнолітніх дітей, але через якісь обставини, один з них не може з’явитись до органу РАЦС для розірвання даного шлюбу – їм доведеться іти до суду. Так, наприклад, у нас на практиці виникла ситуація, коли громадянка України та іноземний громадянин уклали шлюб на території України, але проживають за кордоном. Вони погоджуються розірвати шлюб, але не можуть прибути для цього в Україну. Консульська установа нашої держави розриває шлюби лише між громадянами України. В такому  випадку розірвати даний шлюб можна лише в судовому порядку.

  Розлучення через суд. Розлучення через суд можливе в порядку двох процедур:

  •   Загальна;
  •   Спрощена.

  Спрощена процедура відбувається в порядку окремого провадження. Застосувати її можна в тому випадку, якщо в шлюбу є неповнолітні діти, але подружжя погоджується розірвати шлюб добровільно. Тобто, в них немає претензій один до одного, вони визначились з розміром аліментів на дитину, з місцем проживання дитини, тощо. В такому випадку перед подачею заяви про розірвання шлюбу, подружжя звертається до нотаріуса та укладає нотаріально посвідчений договір про визначення розміру аліментів на дитину та місця його проживання (ст. 109 Сімейного кодексу України). За наявності такого договору складається спільна заява подружжя про розірвання шлюбу та подається до суду.

  Така процедура є швидшою, ніж в порядку загального провадження, а також розмір судового збору за розгляд даної справи є меншим у два рази.

  Загальна ж процедура розірвання шлюбу застосовується у двох випадках:

  • Є неповнолітні діти та немає добровільної згоди з питань утримання та проживання дитини;
  • Відсутня згода іншого з подружжя на розірвання шлюбу.

  В таких випадках розірвання шлюбу  можливе лише через суд і лише шляхом подання позовної заяви про розірвання шлюбу.

  Досить часто задають питання про те, чи можна подати одразу на аліменти, чи можна поділити майно, чи можна визначити з ким проживатиме дитина? Так,все це можна зробити, але одночасне вирішення усіх цих питань в одній позовній заяві ускладнює судовий процес, сповільнює його. Ви можете спочатку звернутись з позовом про розірвання шлюбу, а вже після його розірвання – вирішувати всі інші питання.

  Розлучення з громадянином іноземної держави. Як ми вже зазначали вище, розірвання шлюбу між громадянами України, які проживають за кордоном можливе і в консульській установі нашої держави (в тому випадку, якщо подружжя добровільно погоджується на таке розірвання). В тому ж випадку якщо шлюб укладено з іноземним городянином, потрібно уважно досліджувати міжнародне законодавство. Так, можливі два варіанти розвитку подій:

  • Між державами, громадянами якої є подружжя укладено договір про правову допомогу. Так, наприклад, між Україною та Естонською Республікою укладено договір про правову допомогу. Громадянка України перебуває у шлюбу  громадянином Естонії. Як розірвати шлюб? Відповідно до положень Договору про правову допомогу між Україною та Естонією (стаття 27 Договору), якщо на момент подання заяви про розірвання шлюбу  один  з подружжя  є  громадянином  однієї  Договірної Сторони,  а другий – другої Договірної Сторони,  і один з  них  проживає  на  території однієї,  а  другий  на  території другої Договірної Сторони,  тоді компетентні  установи  обох  Договірних  Сторін. Це означає, що у випадку необхідності розірвати шлюб Ви можете звернутись як до суду Естонської Республіки та і до суду України і кожен з них зможе розглянути Вашу справу.
  • Між державами, громадянами якої є подружжя – відсутній договір про надання правової допомоги. В такому випадку потрібно вивчати норми Закону України «Про міжнародне приватне право». В останньому зазначається (стаття 60 Закону), що правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності-правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого правом з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином. Подружжя, яке не має спільного особистого закону, може обрати право, що буде застосуватись до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання.

  Тобто, спільним особистим законом подружжя є право тієї держави громадянами якої вони є одночасно (наприклад, громадянка України уклала шлюб з громадянином США. Після цього отримала громадянство США. Тому розірвання шлюбу здійснюватиметься за Законами США).  Якщо ж такий спільний особистий закон відсутній – буде застосовано право держави, в якій подружжя востаннє спільно проживало, якщо один з них і досі там проживає (так, якщо громадянка України та громадянин Ірану спільно проживали на території України, проте громадянин Ірану повернувся до Ірану,а громадянка України залишилась в Україні – можна застосовувати право України). Якщо  спільний закон відсутній, подружжя не має спільного місця проживання – той, хто звертається до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу може підписати і нотаріально завірити заяву про надання згоди на розгляд справи щодо розлучення з відповідачкою судовими органами України. Тобто, якщо шлюб укладено між громадянином США та громадянкою України. Після укладення шлюбу ніхто з них громадянство не змінював, вони не проживали в одній країні – в такому випадку за заявою позивача справа може направлятись до судів України, до країни громадянства Відповідача.

  Справи про розлучення відносяться до категорії нескладних справ, проте звернувшись до адвоката – Ви можете дізнатись всі нюанси з якими доведеться стикнутись в процесі розлучення, а також задати всі запитання, котрі Вас цікавлять.

Завжди поряд – адвокат Житомир!
Similar Articles

Розірвання шл... У справах про розірвання шлюбу, інколи теж виникають цікаві ситуації, які допоможуть вирішити наші адвокати (юристи) в Житомирі. Про одну з таких ситуацій ми вам і розкажемо.
Зняття особи ...   На сьогоднішній день досить актуальним є питання про зняття з реєстрації особи, котра прописана в будинку, але вже тривалий час в ньому не проживає.   Виникає
Адвокат Антон...   Адвокат Антонович Ольга захистила права клієнта на користування житлом  Ще в 2018 році до ЮК адвоката Грабчука звернулась літня жінка з проханням допомоги – повернути право
Визнання бать...   Нещодавно на практиці ми стикнулись з ситуацією, коли особи перебували у фактичних шлюбних відносинах (тобто, проживали разом без укладення шлюбу). У них народилась спільна дитина. Жінка
Спори з Банка...   Складна фінансова ситуація в країні та низький рівень оплати праці все частіше призводить до того, що громадяни вимушені звертатись до банків/фінансових установ/кредитних спілок, тощо, з метою
Пенсійні спра...    Досить часто виникають ситуації, коли Пенсійний фонд відмовляє громадянам у призначенні пенсії, перерахунку пенсії, розгляді їх звернень та клопотань.   В такому випадку Ви можете звернутись
Європейський ...    Такого рішення дійшов Європейський Суд з прав людини у справі “Ляпін проти Росії”. Суть спору полягає в тому, що після розірвання шлюбу в 2003 році, неповнолітня
Викуп банківс...   Ситуація з банківськими кредитами, взятими ще в часи відносної стабільності в державі, – залишається напруженою. Більшість банків знаходяться в стадії ліквідації, проте це жодним чином не
Чи правомірна...    Нашим адвокатам (юристам) в Житомирі вдалось довести в судах першої та апеляційної інстанції, що така відмова – протиправна!    Питання, на перший погляд, може здатись доволі
Усунення пере...   Нажаль, після розлучення не всі мами, з котрими, як правило, залишаються проживати діти, погоджуються на побачення дитини з батьком.    Зачасту чоловіки стикаються з тим, що