Раніше, для виїзду дитини за кордон з одним з батьків, в будь – якому випадку (незалежно від того чи приймає участь у вихованні дитини той з батьків, хто проживає окремо чи ні), потрібно було мати при собі нотаріально завірений дозвіл на виїзд дитини за кордон, а у випадку неможливості отримати такий дозвіл – рішення суду про виїзд дитини за кордон. Дана процедура була дуже затяжною. Для отримання рішення суду, потрібно було чекати більше 6 місяців.
З 28 серпня 2018 року набули чинності зміни до сімейного законодавства та законодавства, що регулює діяльність органів опіки та піклування в частині отримання дозволу для виїзду дитини за кордон з тим з батьків, з яким дитина проживає.
Так, відповідно до статті 157 СК України, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, у разі:
1) наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;
2) наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, тощо.
Тобто, у випадку, якщо той з батьків, хто проживає окремо не бере участі у вихованні дитини та не сплачує аліменти Вам не потрібно розшукувати його та вмовляти іти до нотаріуса для оформлення дозволу на виїзд за кордон або бігти до суду для отримання рішення суду.
Для того, щоб отримати висновок органу опіки та піклування, яким підтверджується місце проживання дитини, Вам необхідно звернутись до служби у справах дітей та подати наступні документи:
- заяву;
- копію паспорта заявника;
- копію паспорта дитини (у разі наявності);
- довідку про реєстрацію місця проживання заявника (у разі коли в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);
- довідку про реєстрацію місця проживання дитини;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- копію рішення суду про розірвання шлюбу (у разі наявності);
- підтвердження про відправлення рекомендованого листа згідно з вимогами, передбаченими абзацом першим частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України (у разі наявності);
- копію документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ.
Після подання даного пакету документів, служба у справах дітей перевіряє документи, відвідує дитину за місцем її проживання, проводить бесіду з тим з батьків, хто проживає окремо від дитини або проводить бесіду з дитиною, котра досягла 14 років та готує висновок про підтвердження місця проживання дитини та один з таких проектів рішень/розпоряджень:
- про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України;
- про відмову у затвердженні такого висновку.
Підставами для відмови у затвердженні висновку про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України є:
- неподання заявником документів, передбачених цим пунктом;
- наявність рішення суду, в якому визначено місце проживання дитини з іншим із батьків або відкриття провадження у справі щодо визначення місця проживання дитини.
Районна, районна у м. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади протягом семи робочих днів з дня подання заяви приймає рішення/розпорядження про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України або відмову в його затвердженні.
Після прийняття даного рішення, в батьків є 10 днів на його оскарження. У разі коли протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення/розпорядження його не оскаржено, воно набирає законної сили і його копія, завірена в установленому порядку, видається заявнику для пред’явлення під час перетинання державного кордону України.
Даний документ діє протягом одного року з дня набрання ним законної сили.
Що ж стосується батьків, котрі справно сплачують аліменти.
Відповідно до положень статті 157 СК України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.
У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.
Тобто, даними змінами, законодавець дещо спростив порядок надання дозволів для виїзду дитини за кордон. Зібраи пакет документів, котрі визначені в Постанові №866, набагато легше та швидше, ніж звертатись до суду з позовною заявою про надання дозволу. В той же час, той з батьків, хто справно сплачує аліменти – не отримав можливості оформлення дозволу в спрощеному порядку.
Якщо у Вас є запитання або потрібна правова допомога – наші юристи (адвокати) в Житомирі завжди раді Вам допомогти. Для запису на консультацію, телефонуйте: (063) 942 – 61 – 48.