Останнім часом до адвоката (юриста) в Житомирі Антонович Ольги почастішали звернення щодо позбавлення батьківських прав одного з батьків.
Більшість звернень мотивовані тим, що батько/мати не сплачують аліменти або не бажають надавати дозволи на виїзд дитини закордон.
Звертаю вашу увагу на те, що несплата аліментів не є підставою для позбавлення батьківських прав!
Я вже неодноразово повторювала і повторю знову – часи змінились і змінились підходи суду до таких категорій справ.
Верховний Суд, у своїх рішеннях вже довгий час і неодноразово повторює, що позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини, а також вказує на те, що позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо і лише при наявності вини у діях батьків.
Така позиція Верховного Суду викладена у постанові від 14 лютого 2020 року (справа № 673/1477/17), від 29 липня 2021 року у справі № 686/16892/20, від 03 серпня 2022 року у справі № 306/7/20, від 07 грудня 2022 року у справі № 562/2695/20, від 11 січня 2023 року у справі № 461/7447/17; від 16 березня 2023 року у справі №215/3495/21.
Тобто, відсутність батька/матері, в житті дитини (котра підтверджується показаннями свідків), несплата аліментів, небажання надати дозвіл на виїзд дитини закордон – недостатні для позбавлення батьківських прав.
Що ж і якими доказами потрібно довести, для того, щоб суд все – таки позбавив батька/матір батьківських прав?
Саме основне – вчинення дій другим з батьків, щодо виправлення поведінки порушника. Наприклад, батько тривалий час не спілкується з дитиною, не сплачує аліменти і взагалі невідомо де він і що з ним. В такому випадку, матері, потрібно звернутись до органів опіки з проханням скласти протокол про притягнення батька до адміністративної відповідальності щодо неналежного виконання ним батьківських обов’язків( ст.184 КУпАП). Такі звернення потрібно здійснювати систематично, щоб показати в суді, що ви намагались вплинути на поведінку батька, змінити його ставлення до дитини, але результату не досягли – батько не бажає виконувати покладені на нього батьківські обов’язки.
В такому разі, суду буде надано докази того, що особа умисно та систематично ухиляється від своїх батьківських обов’язків і навіть через вплив, шляхом притягнення до відповідальності – не став на шлях виправлення.
Верховний Суд в постанові від 26 січня 2022 року у справі №203/3505/19, дійшов висновку про доцільність позбавлення батьків батьківських прав, оскільки: “ Постановами районного суду у 2012, 2013, 2014 та 2021 роках відповідачі визнавались винними у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою та другою статті 184 КУпАП України (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей). Верховний Суд дійшов переконання, що висновок апеляційного суду про позбавлення батьківських прав відповідачів відповідає інтересам малолітньої дитини, оскільки батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків та не бажають стати на бік виправлення, що негативно впливає на дитину та її інтереси”.
Тобто, я не говорю про те, що суд, при розгляді таких справ не бере до уваги відсутність сплати аліментів або відсутність спілкування з дитиною. Суд – оцінює всі надані докази в їх сукупності. Проте, в більшості випадків, доказів щодо аліментів та відсутності спілкування – буде недостатньо.
Окрім цього, звертаю вашу увагу і на те, що непорозуміння, котрі виникають між батьками – не є підставою для позбавлення батьківських права. Наприклад, Верховний Суд у рішенні від 06 жовтня 2021 року (справа №320/5094/19), вказав на те, що вчинення насильства по відношенню до одного з батьків іншим з них – не вказує на порушення інтересів дитини. Проте, суд звернув увагу на необхідність батьків забезпечити відсутність дитини при конфліктних ситуація між батьками.
Тобто, я, як адвокат (юрист) в Житомирі з позбавлення батьківських прав, завжди раджу клієнтам зібрати якомога більше доказів, щодо неналежної поведінки батька/матері, для того щоб довести, що позбавлення батьківських прав є необхідним і вплинути іншим чином на того з батьків, хто не виконує свої обов’язки – неможливо.
З власної практики адвоката Антонович Ольги щодо позбавлення батьківських прав, можу зазначити, що:
– у справі №295/17038/19, батька було позбавлено батьківських прав. При написанні позову, ми керувались тим, що батько не просто не сплачує аліменти, а й тим, що судами вже розглядались справи щодо стягнення аліментів на дитину, визначення місця проживання дитини, але в жодній справі батько так і не з’явився, не надав будь – які свої заперечення або погодження по суті спорів, взагалі ніяк не відреагував на наявність таких спорів, що вказувало на відсутність інтересу до життя дитини. Крім того, мати неодноразово зверталась до органу опіки для отримання дозволу на виїзд дитини закордон, через неможливість отримання такого дозволу від батька, оскільки останній ухилявся від його надання;
– у справі №278/170/20, орган опіки і піклування Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області, звернувся до суду з позовом про позбавлення матері та батька дітей батьківських прав. Щодо батька, позов було мотивовано тим, що він проживає окремо від дітей, не цікавиться їх життям. Адвокатом в Житомирі Антонович Ольгою, було підготовано відзив, в якому ми вказали на те, що позбавлення прав є кінцевою мірою впливу на батьків; саме по собі проживання батька окремо від дітей – не є підставою для позбавлення його батьківських прав; батько працює закордоном і тривалий час перебуває у відрядженнях. Після подання відзиву, органом опіки було відкликано позов, а провадження у справі – закрито.
– у справі №295/2533/23, Позивач звернулась до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, мотивуючи його тим, що батько не надає допомогу дитині (при цьому Позивач сама відкликала виконавчий лист щодо стягнення з нього аліментів), а також тим, що батько не спілкується з дитиною та проживає закордоном. Нами було подано відзив на позовну заяву, в якому було викладено перебіг подій з самого народження дитини – перешкоди в спілкуванні, звернення батька до судів та органів опіки для встановлення побачень з дитиною, відсутність будь-яких дій зі сторони Позивача щодо впливу на батька для зміни його поведінки і тд. Наразі, розгляд справи продовжується. Про результати – напишу згодом.
Отже, для отримання позитивного рішення в даній категорії справ – потрібно належним чином підготувати документи та зібрати докази, в чому Вам може допомогти адвокат (юрист) в Житомирі Антонович Ольга.