Як здійснюється поділ об’єктів незавершеного будівництва про розподілі майна подружжя.

   Досить часто на практиці виникає питання щодо поділу майна подружжя у вигляді об’єктів незавершеного будівництва.

   В основному мова йде про будинки, котрі були збудовані під час перебування у шлюбі, проте не були зареєстровані у встановленому законом порядку. Тобто, жоден з подружжя не зареєстрував право власності на даний будинок.

   Як в такому випадку здійснюється поділ даного об’єкта права спільної сумісної власності?

   По – перше, звертаємо увагу на положення ст. 60 Сімейного кодексу України, котра вказує на те, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

   Тобто, в Україні діє презумпція спільної власності майна. Майно, набуте за час шлюбу може бути визнано особистим, лише в тому разі, якщо буде доведено, що воно набуте другим з подружжя згідно положень ст. 57 Сімейного кодексу України, тобто – це майно:  набуте до шлюбу; набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;  набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали особисто набувачу; житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”; земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

   По – друге, при поділі об’єкта незавершеного будівництва матиме значення період здійснення будівництва. Будівництво такого будинку повинно відбуватись саме в період шлюбу подружжя. Підтвердженням факту будівництва саме в цей проміжок часу може виступати дозвільна документація (дозволи на початок здійснення будівництва), технічний паспорт на будинок, документи, що підтверджують право на проведення реконструкції старого будинку, тощо.

   По – третє, при поділі об’єктів незавершеного будівництва основне значення буде мати саме висновок будівельно – технічної експертизи. Проведення даного виду експертизи надасть можливість встановити відсоток готовності об’єкта незавершеного будівництва та наявність можливості здійснити його поділ.

   Наприклад, об’єкт незавершеного будівництва має готовність 96 %. Це вказує на те, що в даному будинку можна проживати, він придатний для використання, а також на те, що даний будинок можна поділити (ізолювати кімнати, здійснити поділ на квартири, тощо).

   Виходячи із цього, Верховний Суд вказує на те, що суд має право здійснити поділ об’єкта незавершеного будівництва, якщо, враховуючи ступінь його готовності, можна визначити окремі частини, що підлягають виділу, і технічно можливо довести до кінця будівництво зазначеними особами (постанова від 18 березня 2019 року, справа № 299/1757/16-ц).

   У випадку ж, якщо ступінь готовності об’єкта незавершеного будівництва не дозволяє технічно довести до кінця розпочате будівництво – поділу підлягають лише будівельні матеріали, котрі були використані в процесі здійснення даного будівництв та вартість яких встановлена експертом.

   Тобто, при зверненні до суду з позовом про поділ майна подружжя, котрим являється об’єкт незавершеного будівництва, потрібно встановити чи наявні документи, котрі можуть підтвердити факт здійснення будівництва будинку в період перебування у шлюбу, потрібно бути готовим до проведення будівельно – технічної експертизи, а це додаткові фінансові витрати та час, а також потрібно розуміти, що у випадку малого відсотка готовності об’єкта до використання – можна розраховувати на поділ будівельних матеріалів або відшкодування 1/2 частини їх вартості.

   З метою отримання якісної первинної консультації від наших адвокатів (юристів) в Житомирі з даного питання або будь – яких інших юридичних питань – телефонуйте за номером: (063) 942 – 61 – 48.

Similar Articles

Визначення мі...   Місце проживання дитини після розлучення батьків в Житомирі – одне з найскладніших питань, що досі залишається дискусійним.   Нажаль, наша судова система пішла таким шляхом, що
Аліменти на н... Стягнення аліментів на неповнолітню дитини Стягнення аліментів на повнолітню дитину, котра продовжує навчання Підстави для стягнення аліментів Відповідно до статті 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину
Скасовано вик...   На сьогоднішній день, виконавчі написи нотаріуса в кредитних відносинах зустрічаються все частіше.   В першу чергу, це пов’язано з тим, що кредитор не може звернутись до
Підтвердженн...   Раніше, для виїзду дитини за кордон з одним з батьків, в будь – якому випадку (незалежно від того чи приймає участь у вихованні дитини той з
Заява на розл...   15 грудня 2017 року почав діяти ЦПК України у новій редакції. При цьому, стали більш жорсткішими вимоги до складання позовів (заяв, позовних заяв) до суду, в
Яке майно вва...   В попередній статті ми говорили про те, як можна поділити майно, що було набуте під час спільного проживання чоловіка та жінки без укладення шлюбу. Ознайомитись зі
Пенсійні спра...    Досить часто виникають ситуації, коли Пенсійний фонд відмовляє громадянам у призначенні пенсії, перерахунку пенсії, розгляді їх звернень та клопотань.   В такому випадку Ви можете звернутись
Викуп банківс...   Ситуація з банківськими кредитами, взятими ще в часи відносної стабільності в державі, – залишається напруженою. Більшість банків знаходяться в стадії ліквідації, проте це жодним чином не
Адвокат (юрис...   Потрібна допомога адвоката (юриста) в Коростені? Тоді Вам до нас!   Наші адвокати (юристи) в Коростені допоможуть:   – скласти заяву та подати на розлучення в
Які існують с...   Чинним законодавством України передбачено декілька можливих варіантів розірвати шлюб. Проте в кожному конкретному випадку потрібно визначити, який із них буде доцільно застосувати. Для кращого розуміння таких