Розірвання шлюбу з іноземним громадянином. Як визначити підсудність?

У справах про розірвання шлюбу, інколи теж виникають цікаві ситуації, які допоможуть вирішити наші адвокати (юристи) в Житомирі. Про одну з таких ситуацій ми вам і розкажемо.

Звертається до наших адвокатів (юристів) в Житомирі громадянка України, яка зареєстрована в Україні. Її чоловік – громадянин Естонської Республіки. Українського громадянства ніколи не мав та на території України зареєстрований не був, хоча деякий час вони разом проживали в Житомирі, за адресою реєстрації дружини. Спільних дітей у подружжя немає.

І ось, в процесі вивчення документів у наших адвокатів (юристів) в Житомирі, виникає запитання – а до якого суду нам звертатись?

Відповідно до ч. 2 ст. 28 ЦПК України, в якій зазначається, що позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтись за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. Проте, положення ч.2 нам не підходять – спільні діти відсутні, інших поважних причин теж немає.

В той же час, ч.2 ст.28 ЦПК України, має ще одне речення, в якому зазначається, що за домовленістю подружжя справа може розглядатись за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь – кого з них. В нашому випадку це теж не підходить, оскільки в нас відсутня така домовленість між подружжям. До слова, звертаю Вашу увагу на дане положення ч.2 ст. 28 ЦПК України, оскільки, якщо виникає ситуація, за якої відповідач у справі про розірвання шлюбу не є громадянином України і не має місця проживання на її території – добровільна згода подружжя на розірвання шлюбу за місцем проживання іншого з подружжя, який зареєстрований на території  України і є громадянином України – це найшвидший спосіб вирішення питання про розірвання шлюбу. Така домовленість повинна бути нотаріально посвідчена та перекладена на українську мову.

Повертаємось до нашої історії. Застосувати ч.1 ст. 27 ЦПК України, в якій зазначено, що позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому порядку місцем її проживання – ми теж  не можемо, оскільки Відповідач не має зареєстрованого місця проживання на території  України.

Також, на нашу думку, не можна застосувати і положення ч.1 ст.29 ЦПК України, відповідно до якої, підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду. Тобто, ст. 29 ЦПК України, чітко вказує, що її застосування можливе лише в тому випадку, якщо: 1) і чоловік і дружина є громадянам України, але проживають за її межами, або 2) якщо один з подружжя – громадянин України, інший – іноземний громадянин, АЛЕ вони обидва проживають за межами України. В нашому ж випадку – громадянка України зареєстрована в Україні, а тому незалежно від фактичного місця проживання, вважається такою, що проживає тут. Будь – які документи, що підтверджують факт проживання її або чоловіка (відповідача) за межами України – в неї відсутні.

Нашими адвоката (юристами) в Житомирі приймається рішення застосувати положення ч. 9 ст. 28 ЦПК України, в якій зазначається, що позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).

У ході розгляду справи, суд вирішує, що в даному випадку, необхідно застосувати все-таки ст. 29 ЦПК України та направити справу до Верховного Суду для визначення підсудності, оскільки адресне бюро повідомляє, що відповідач не був зареєстрований за тією адресою, яка вважається останнім відомим місцем проживання.

Верховний Суд, в своїй ухвалі, погоджується з тим, що справа підсудна тому суду, що був обраний нашими юристами (адвокатами) в Житомирі, та повинна розглядатись судом за зареєстрованим місцем проживання позивача.

В той же час, звертаю вашу увагу на те, що практика Верховного Суду з даного питання – неоднозначна. Багато суддів залишають заяви без розгляду та вказують на те, що і наші адвокати (юристи) в Житомирі – положення ст. 29 ЦПК України, застосовувати не можна, оскільки лише один із подружжя зареєстрований за межами України, а не вони обидва.

  З рішенням по вищезазначеній справі можна ознайомитись за посиланням – http://reyestr.court.gov.ua/Review/79972004 (справа №296/10108/18).

Наші адвокати (юристи) в Житомирі готові відповісти на всі Ваші запитання!

Запис на первинну консультацію за телефоном – (063) 942 – 61 – 48.

Similar Articles

Проблеми визн...   Нажаль, статистика щодо розлучень в Україні, на сьогоднішній день, невтішна. Майже половина шлюбів розпадається. В той же час, під час розірвання шлюбу, найбільше страждають не чоловік
Яке майно вва...   В попередній статті ми говорили про те, як можна поділити майно, що було набуте під час спільного проживання чоловіка та жінки без укладення шлюбу. Ознайомитись зі
Адвокат (юрис...   Потрібна допомога адвоката (юриста) в Коростишеві? Тоді Вам до нас!   Наші адвокати (юристи) в Коростишеві допоможуть:   – скласти заяву та подати на розлучення в
Аліменти на н... Стягнення аліментів на неповнолітню дитини Стягнення аліментів на повнолітню дитину, котра продовжує навчання Підстави для стягнення аліментів Відповідно до статті 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину
Перереєстрац...   На сьогоднішній день, почастішали випадки звернення клієнтів, з проблемами, що пов’язані з Товариством з обмеженою відповідальністю “Кей – Колект”.   В 2011 – 2012 роках “Укрсиббанк”
Спадкування Ж...   Ми думаємо, що всім чудово відомо які два види спадкування передбачено чинним законодавством України. Так, це спадкування за законом та спадкування за заповітом.   Проте, мало
Все про аліме...   Хто має право на отримання аліментів   Право на отримання аліментів мають:   – один із подружжя під час шлюбу;   – один із подружжя після
Як в Україні в... Сьогодні все більше громадян України виїздять на постійне місце проживання до інших країн світу, змінюють громадянство, тощо. Так сталось і в ситуації, з якою стикнулись наші адвокати
За участі на... Продовжуючи серію статей на тему рішень суду 2018 року за участі наших адвокатів (юристів) в Житомирі, розповідаємо Вам про скасування виконавчого напису нотаріуса за яким ПАТ “Приватбанк”
Які існують с...   Чинним законодавством України передбачено декілька можливих варіантів розірвати шлюб. Проте в кожному конкретному випадку потрібно визначити, який із них буде доцільно застосувати. Для кращого розуміння таких