Яке майно вважається приватною власністю та не підлягає поділу після розірвання шлюбу?

  В попередній статті ми говорили про те, як можна поділити майно, що було набуте під час спільного проживання чоловіка та жінки без укладення шлюбу. Ознайомитись зі статтею можна натиснувши на посилання.

  Сьогодні ми поговоримо про те, яке майно вважається особистою приватною власністю подружжя, а також чи можливі варіанти розподілу такого майна.

  Стаття 57 Сімейного  кодексу України, визначає, що особистою приватною власністю чоловіка, дружини є:

  1) майно, набуте нею, ним до шлюбу. При цьому, хочемо звернути Вашу увагу на статтю 62 Сімейного кодексу, яка визначає, що у випадку істотного збільшення вартості майна, котре є особистою власністю подружжя, за рахунок спільних трудових чи грошових затрат другого з подружжя – таке майно може бути визнано спільною сумісною власністю. Наприклад, у Вашого чоловіка/дружини був особистий будинок. За час проживання у шлюбі, Ви за спільні кошти добудували дві кімнати, другий поверх, зробили капітальний ремонт будинку. В такому випадку, Ви можете ініціювати питання про визнання даного житла спільною сумісною власністю.

  2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

  3) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто. В даному випадку, Вам потрібно буде довести, що майно було придбано дійсно за Ваші особисті кошти. Наприклад, вчора Ви продали квартиру Вашої бабусі (котра була Вами успадкована після її смерті), а сьогодні Ви придбали собі квартиру в новобудові. Тут можна буде довести, що дійсно кошти, за які було придбано квартиру в новобудові, були Вашими особистими, оскільки для придбання даної квартири Ви продали інше житло, котре належало Вам на праві особистої приватної власності. На практиці дуже часто виникають випадки, коли в судах з’являються розписки, що ніби – то чоловік/дружина позичили кошти у своїх родичів та за них придбали майно, а тому фактично дане майно являється їх особистою приватною власністю та не підлягає поділу. На сьогоднішній день, існують різні види судових експертиз за допомогою проведення яких можна встановити, коли саме було написано той чи інший документ. Крім цього, розписки, за якими було отримано великі суми коштів – як правило нотаріально реєструються, а тому суди скептично відносяться до таких доказів.

  4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”. При цьому зверніть увагу на таку річ – якщо Вам було видано ордер на користування житлом, але в цьому ордері вписані і всі члени Вашої сім’ї, які залишаються зареєстрованими в даній квартирі, яка фактично є Вашою особистою власністю – виселити, виписати або ж поділити таку квартиру на ізольовані приміщення – неможливо. В такому випадку можна буде виділити у користування частину приміщення або ж ставити питання про компенсацію вартості Вашої частини в такому житлі. Тобто, квартира фактично належить на праві власності Вам, інший з подружжя більше не являється членом Вашої сім’ї, оскільки шлюб розірвано, але виселити його з даного житла без його добровільної згоди – неможливо.

  5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

  Окрім цього, до особистого майна кожного з подружжя, належить: речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя. При цьому, зверніть увагу, на частину 4 статті 61 СК України, в якій зазначається, що речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання, тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Тобто, якщо чоловік дружині подарував золоті прикраси – це є її особистою власністю. Але якщо дружина подарувала чоловікові гітару – вона вже буде вважатись спільною власністю.

  Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги.  Тобто, якщо, наприклад, чоловік отримав грошову премію за заслуги перед Україною – вона буде вважатись його особистою власністю. Але, суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню. Тобто, якщо дружина доведе, що чоловік отримав дану винагороду лише у зв’язку з тим, що весь свій час витрачав на виконання роботи, за яку його нагородили, а вона в цей час займалась і вихованням дітей і працювала – вона може отримати частку з даного доходу.

  Також, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди, а також страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, але лише в тому випадку, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

  Крім цього, суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин. Це можливе лише в тому випадку, якщо між подружжям було встановлено режим окремого проживання подружжя. Такий режим встановлюється судом за заявою обох з подружжя або за позовом одного з них. Такий режим не припиняє прав та обов’язків подружжя, але майно, котре набуте кожним із подружжя під час перебування в даному режимі – не буде вважатись майном, набутим під час шлюбу.

  І останнє – якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю. Тобто, якщо Ви придбали спільне майно за спільні кошти, але хтось один з Вас зробив вклад у придання з власних коштів – частина придбаного майна, котра відповідає розміру власного внеску, буде вважатись особистою власністю одного з подружжя і в подальшому не буде підлягати розподілу.

  Отже, в будь – якому випадку, потрібно повно та всебічно оцінити всі документи, котрі підтверджують право власності на те чи інше майно, а вже потім вирішувати питання про можливість поділу даного майна.

  Для отримання консультації з питання поділу майна подружжя в Житомирі або будь – якого іншого юридичного питання – звертайтесь до наших юристів (адвокатів) в Житомирі. Запис на консультацію за телефоном – (063) 942 – 61 – 48.

Similar Articles

Все про аліме...   Ітак, в частині 1 статті про аліменти, ми встановили коло осіб, які мають право на отримання аліментів. Для ознайомлення з текстом частини 1 Ви можете за
Продовження і...   Нещодавно ми розповідали Вам історію про те, як ТОВ “Кей – Колект” без відома власників житла реєструє себе власником квартири, що в подальшому призводить до продажу
Розірвання шл...   Відповідно до ч. 1 ст. 110 Сімейного Кодексу України, позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя. Як ми вже не раз говорили в
Пенсійні спра...    Досить часто виникають ситуації, коли Пенсійний фонд відмовляє громадянам у призначенні пенсії, перерахунку пенсії, розгляді їх звернень та клопотань.   В такому випадку Ви можете звернутись
Адвокат (юрис...   Потрібна допомога адвоката (юриста) в Новограді – Волинському? Тоді Вам до нас!   Наші адвокати (юристи) в Новограді – Волинському допоможуть:   – скласти заяву та
Розірвання шл... У справах про розірвання шлюбу, інколи теж виникають цікаві ситуації, які допоможуть вирішити наші адвокати (юристи) в Житомирі. Про одну з таких ситуацій ми вам і розкажемо.
Адвокат (юрис...   Потрібна допомога адвоката (юриста) в Коростишеві? Тоді Вам до нас!   Наші адвокати (юристи) в Коростишеві допоможуть:   – скласти заяву та подати на розлучення в
Як зареєструв...     Останнім часом поширились випадки, коли дитину народжують вдома. В т.ч. такі пологи супроводжують особа, яка називається як «доула». Слід зауважити, що така особа не приймає
Підтвердженн...   Раніше, для виїзду дитини за кордон з одним з батьків, в будь – якому випадку (незалежно від того чи приймає участь у вихованні дитини той з
Погрози колек...   Коли мова йде про кредитні спори в Житомирі, досить часто у клієнтів виникають запитання, що стосуються діяльності колекторів та колекторських компаній. Давайте спробуємо розібратись – звідки