Все про аліменти. Частина 2: розмір аліментів, їх збільшення та стягнення у випадку несплати

  Ітак, в частині 1 статті про аліменти, ми встановили коло осіб, які мають право на отримання аліментів. Для ознайомлення з текстом частини 1 Ви можете за посиланням.
  Далі ми поговоримо про те, який розмір аліментів передбачено чинним законодавством; які обставини впливають на розмір аліментів; як можна збільшити розмір аліментів; що робити, коли батько не сплачує аліменти, а також як отримати державну допомогу. коли батько не платить аліменти.

   Який розмір аліментів визначено законодавством?
  Сімейне законодавство не містить окремої статті, котра б чітко визначала, який розмір аліментів повинен сплачуватись на утримання кожної з вищезазначених категорій громадян.
  При визначенні розміру аліментів суд враховує всі обставини, котрі мають значення для кожної конкретної справи.
  Сімейний кодекс містить лише положення, котре визначає мінімальний розмір аліментів на неповнолітніх дітей. Мінімальний розмір аліментів на неповнолітню дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Так, на сьогоднішній день, мінімальний розмір аліментів на дитину, віком до 6 років, складає 780 гривень, а на дитину, віком від 6 до 18 років – 972 гривні.
  Також в кодексі зазначено, що особа, з якою проживає дитина, може звернутись до суду для видачі судового наказу про стягнення аліментів (спрощена процедура), якщо вона бажає стягувати 1/4 – на одну дитину, 1/3 – на двох дітей та 1/2 – на трьох і більше дітей.  Видача судового наказу можлива лише в тому випадку, якщо особа згодна на стягнення аліментів в вищезазначених розмірах. Якщо ж вона бажає стягувати аліменти в більшому розмірі – потрібно звертатись до суду в загальному порядку, з позовною заявою.

  Які обставини впливають на розмір аліментів?
  Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує:
   1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
   2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
   3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
   3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
  3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
   4) інші обставини, що мають істотне значення.
  Будь – які обставини, котрі мають бути враховані при визначенні розміру аліментів, повинні підтверджуватись доказами. Так, якщо особа, яка звернулась до суду з вимогою про стягнення аліментів бажає стягнути більше ніж 1/4 від доходу платника аліментів, повинна довести, що останній може сплачувати аліменти в більшій сумі. Для цього можуть бути подані документи, котрі підтверджують, що платником аліментів придбавався новий автомобіль або ж він є власником земельної ділянки, на котрій здійснюється будівництво житлового будинку або ж з його декларації про доходи, вбачаються великі суми заробітної плати, тощо.
  В той же час, платник аліментів може спростовувати надану стягувачем інформацію. Так, наприклад, можна подати докази, котрі підтверджують, що на утриманні платника аліментів є інші неповнолітні діти або є інші обставини, що мають істотне значення (оплата за оренду житла, тощо). 

  Як збільшити розмір аліментів?
  До липня 2017 року мінімальний розмір аліментів на дитину становив 30% від прожиткового мінімуму на дитину відовідного віку. Після внесенні змін до Сімейного кодексу мінімальний розмір аліментів становить 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
  Так, якщо у Вас вже є рішення суду про стягнення аліментів, яке було прийнято до внесенні змін до Сімейного Кодексу України, то Ви маєте право звернутись до суду з вимогою про збільшення розміру аліментів з 30% до 50%.
  Також збільшити розмір аліментів можна в тому випадку, якщо змінився майновий стан платника аліментів. Так, стягувачу аліментів стало відомо, що платником аліментів було придбано новий автомобіль або наявні докази того, що платник має депозитний рахунок в банківській установі, або ж в нього збільшилась заробітна плата. В такому випадку стягувач має право звернутись до суду з вимогою про збільшення розміру аліментів.
  Окрім цього, стягувач має право змінювати спосіб стягнення аліментів. Так, аліменти можуть стягуватись у частині від доходу (1/3, 1/4, тощо) або у твердій грошовій сумі (1000, 1500 гривень). Якщо аліменти присуджено в твердій сумі, їх можна змінити на частку від доходу, якщо в частці від доходу – можна змінити на тверду грошову суму, тим самим збільшивши розмір аліментів.

   Що робити, коли батько не сплачує аліментам?
  У випадку несплати аліментів, потрібно звертатись до Державної виконавчої служби з вимого вчинити виконавчі дії щодо розшуку та арешту майна боржника. В тому ж випадку, якщо заборгованість по сплаті аліментів перевищує 6 місяців – можна ініціювати питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності: – тимчасова заборона виїзду за кордон; – тимчасове позбавлення посвідчення водія; – тимчасове позбавлення дозволу на користування зброєю; – громадські роботи (виконання суспільно корисних робіт, за які органами місцевого самоврядування буде здійснюватись оплата, яка перераховуватиметься ДВС в рахунок погашення боргу по сплаті аліментів).
   У випадку ж злісного ухилення від сплати аліментів, можна ініціювати питання про притягнення особо до кримінальної відповідальності.

  Як отримати державну допомогу, коли батько не сплачує аліменти?
  Підстави для призначення державної допомоги:
  – платник адіментів ухиляється від сплати аліментів та не виконує рішення суду або в нього відсутні кошти та майно на які може бути звернено стягнення;
  – платник аліментів перебуває на строковій військовій службі, або визнаний недієхдатним та знаходиться на примусовому лікуванні або перебуває в місцях позбавлення волі;
  – неможливо встановити місце проживання платника аліментів.
  Тимчасова  допомога  надається  на  дітей  у  розмірі, що дорівнює  різниці  між  50  відсотками  прожиткового  мінімуму для дитини  відповідного  віку  та  середньомісячним  сукупним доходом сім’ї  в  розрахунку  на  одну  особу за попередні шість місяців.
  Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім’ї для призначення тимчасової допомоги провадиться відповідно до Методики обчислення  сукупного  доходу  сім’ї  для  всіх  видів  соціальної допомоги.
  Так, для отримання державної допомоги, Вам потрібно звернутись до органів соціального захисту за місцем реєстрації або проживання та надати наступні документи:
  – заяву відповідного зразка;
  – свідоцтво про народження дитини;
   – декларацію про майновий стан кожного члена сім’ї,
а також документ, котрий підтверджує наявність однієї з трьох вищезазначених підств для призначення державної допомоги:
   – рішення суду або виконавчий лист на підставі яких повинно здійснюватись стягнення аліментів;
  – довідка з військової частини, медичного закладу або місць позбавлення волі про перебування особи в таких місцях
  – довідка з ДВС або органів внутрішніх справ про неможливість визначення місця проживання / перебування особи.




Similar Articles

Верховна Рада...   12 грудня 2019 року, Верховна Рада України, в першому читанні, підтримала  Закон України “Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності”. Станом на
Не все майно п... В черговий раз, адвокатом в Житомирі Антонович Ольгою спростовано презумпцію спільності майна подружжя, яку так хочуть застосувати суди першої інстанції. У справі, що розглядалась, судом першої інстанції
На час дії осо... Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно – мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від
Як здійснюєть...    Досить часто на практиці виникає питання щодо поділу майна подружжя у вигляді об’єктів незавершеного будівництва.    В основному мова йде про будинки, котрі були збудовані під
Закінчення іс... Адвокатами (юристами) в Житомирі повернуто житло Клієнту, право власності на яке незаконно було зареєстровано за колекторською компанією “Кей-Колект” . Нарешті судом остаточно вирішено питання щодо скасування рішення
Все про аліме...   Ітак, в частині 1 статті про аліменти, ми встановили коло осіб, які мають право на отримання аліментів. Для ознайомлення з текстом частини 1 Ви можете за
За участі на... Продовжуючи серію статей на тему рішень суду 2018 року за участі наших адвокатів (юристів) в Житомирі, розповідаємо Вам про скасування виконавчого напису нотаріуса за яким ПАТ “Приватбанк”
Перереєстрац...   На сьогоднішній день, почастішали випадки звернення клієнтів, з проблемами, що пов’язані з Товариством з обмеженою відповідальністю “Кей – Колект”.   В 2011 – 2012 роках “Укрсиббанк”
Адвокат (юрис...   Потрібна допомога адвоката (юриста) в Андрушівці? Тоді Вам до нас!   Наші адвокати (юристи) в Андрушівці допоможуть:   – скласти заяву та подати на розлучення в
Зняття з реєс...   В сімейних відносинах ситуації бувають дуже різні. Сьогодні хочу розповісти про зняття з реєстрації дітей без згоди іншого з батьків.   Так, наприклад, спільні діти за